נחל קדש ומצודת כח

(4.10.09)

תצפית על נחל קדש מאיזור מצודת כחנחל קדש הוא מסלול הליכה קצר ואתגרי באיזור אצבע הגליל. המסלול מתחיל ממצודת כח (שנקראת גם מצודת ישע), יורד כמה מאות מטרים תלולים באפיק נחל קדש, ואז עולה בחזרה באפיק אחר של הנחל. לבסוף חוזרים למכונית בהליכה זריזה של כרבע שעה על הכביש, כך שהמסלול הוא כמעט מעגלי.

מעוק נסתר בנחל קדשהגעה: נוסעים צפונה בכביש 90 לכיוון קרית שמונה. בצומת כח פונים שמאלה לכביש 899, ועולים בכביש מפותל במעלה הרי נפתלי, עד שמגיעים לצומת גדול עם כביש 886. בצומת ישנה פניה ימינה שנראית כאילו היא נכנסת לתוך בסיס צבאי, אבל ליד הבסיס ישנה חניה וממנה שביל הליכה נוח למצודת כח.

נחל קדשהמסלול: מצודת כח (או מצודת ישע) היא מצודה שהוקמה ע"י הבריטים והועברה לערבים לקראת סיום המנדט. המצודה נכבשה ע"י הפלמ"ח במלחמת העצמאות, לאחר קרבות קשים. במקום ישנה אנדרטה, שילוט המתאר את הקרבות, ושלוחנות פיקניק.

מהמצודה ממשיך מסלול עם סימון שביל ישראל. המסלול הולך בתחילה לאורך גדר הבסיס הסמוך (שבנוי באותו מקום אסטרטגי בו היה הבסיס הבריטי המקורי). לאורך הדרך ניתן לראות שוחות שנחפרו על מנת להגן על המקום, וכן עצים שניטעו לאחר המלחמה לזכר 28 הנופלים בקרבות במקום, שעל שמם נקראת המצודה. לאחר זמן קצר המסלול יורד לתוך ערוץ נחל קדש, ומכאן מתחילה הליכה משולבת בטיפוס, מדי פעם עם יתדות. לאחר הליכה של כחצי שעה בערוץ הנחל נפגשים עם יובל אחר שלו, וכאן ישנו שילוט בולט האוסר להמשיך בירידה בנחל. במקום זאת ממשיכים עם שביל ישראל במעלה היובל הנוסף, שבו שוב ישנם קטעי סקרמבלינג.

לקראת סוף המסלול מגיעים למפל די גדול, וכאן כדאי לשים לב לארובה טבעית באבן, בגובה של ארובה (טבעית) במפל בנחל קדשכ-3 מטרים, שניתן להכנס אליה ולצאת מהחלק העליון שלה (בתמונה). אחרי שצולחים את המפל מגיעים לנקודת הסיום, על כביש 886. אפשר לראות מכאן את הבסיס הצבאי ששולט על האיזור, וללכת לכיוונו: פונים שמאלה והולכים כ-500 מטר דרומה על כביש 886, עד למפגש עם כביש 899. כאן פונים שוב שמאלה והולכים עוד כמה מאות מטרים על כביש 899, עד לחניון בנקודת ההתחלה.

מסלולים נוספים באיזור: סדקי יפתח

3 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

מסלול מעולה לילדים (מגיל 5-6 ומעלה)
חשוב לוודא שהגשמים לא הרסו את המסלול

אנונימי אמר/ה...

טיילנו אתמול מסלול מהמם. מתאים גם לילדים קטנים מגיל 3.היו איתנו ונהנו.מסלול כיפי מוצל ונעים

אנונימי אמר/ה...

באמת מסלול מקסים. עשינו אותו מהכיוון ההפוך - התחלנו בכביש וסיימנו במצודת כח. נהדר.