מבצר יחיעם ונחל יחיעם

(עם המיכאלים, 4.4.09)

מבצר יחיעםמבצר יחיעם (ששמו המקורי הוא מבצר גדין) נמצא בתוך קיבוץ יחיעם, לא רחוק ממעלות-תרשיחא, כשלושת-רבעי שעה נסיעה מחיפה, וכרגיל במקומות אסטרטגיים בארצנו, הוא מייצג מאות שנות היסטוריה: המבצר נבנה במקור על ידי הצלבנים והיה בשימוש גם בתקופה העותונמית. כאשר קיבוץ יחיעם עלה לקרקע, המבצר הנטוש שימש כבית מגורים עד להקמת המבנים הראשונים. במקום היו קרבות קשים במלחמת העצמאות - הקיבוץ היה תחת מצור קשה בתחילת המלחמה ולתושבים היה מחסור חמור במים.

תצפית ממבצר יחיעםכיום ניתן לסייר במבצר, שחלקים ממנו שופצו (כך שלא כל כך ברור מה מקורי ומה לא). כמו כן ניתן לראות את עמדות הירי ותעלות הקשר ששימשו את אנשי הקיבוץ. במקום ישנם שלטי הסבר, בעיקר על הקרבות של תקופת קום המדינה. מראש המבצר יש תצפית יפה על הגליל המערבי, כולל נוף אל נהריה והים.

מבצר יחיעםהמבצר אינו גדול מאוד והסיור כולו לוקח כשעה, ומתאים לכל המשפחה. במקום יש גם מסעדה קטנה וגן אירועים. האתר הוא גן לאומי והכניסה אליו היא בתשלום (20 ש"ח למבוגר).

תורמוס פורח בנחל יחיעםלאחר הסיור במבצר, אפשר גם לטייל בנחל יחיעם היפה. הירידה אל הנחל (הפרש גובה של כ-200 מטר) קצת תלולה אבל אינה דורשת טיפוס, ומתאימה לכל אחד, מלבד ילדים קטנים. יחד עם זאת, הטיפוס חזרה לרכב עשוי להיות קצת מתיש בימים חמים. הירידה מתחילה במגרש החניה ומסומנת בירוק. יש כאן גם תצפית מוצלחת אל תוך הנחל, ובאביב - גם פריחה יפה, בין היתר של תורמוס ההרים. אפשר להמשיך ללכת קצת בתוך ערוץ הנחל לפני שחוזרים על עקבותינו, אבל לאחר כקילומטר וחצי, הנחל מתרחב והשביל נהיה דרך עפר פחות מעניינת. (אנחנו לא הספקנו להגיע עד לערוץ הנחל.)

נוף מהירידה אל נחל יחיעםהגעה: נוסעים צפונה על כביש 70 עד לצומת אחיהוד. מכאן פונים שמאלה ומיד ימינה לכיוון כפר יאסיף. עוברים דרך כפר יאסיף עד לצומת כברי. כאן פונים ימינה (מזרחה) לכביש 89 (לכיוון מעלות-תרשיחא) ולאחר כ-3 ק"מ פונים שוב ימינה לכיוון יחיעם. עוקבים אחר השלטים ליחיעם, נכנסים לתוך הקיבוץ ונוסעים ישר עד קצהו. כאן יש מגרש חניה קטן ועמדת תשלום של רשות הטבע והגנים.

אין תגובות: