מערת נמר

(סבא, אבא ויותם, 9.5.08)

הכניסה למערת נמרהגליל העליון הוא איזור עם מערות רבות, במיוחד בחלקו המערבי. מערת נמר היא יחסית גדולה, ויש בה נטיפים וזקיפים - אך ההליכה בה דורשת זחילה וטיפוס על יתדות, כך שאינה מתאימה לכל אחד. (אנחנו הלכנו עם יותם, בן חצי שנה. הצלחנו רק להכנס לחדר הראשון במערה, וגם זה בקושי.)

כדי להכנס למערה יש להצטייד בפנסים.

הגעה: נוסעים צפונה על כביש 70 עד לכביש הצפון (כביש 899). ממשיכים מזרחה כ-3 ק"מ, עד לפניה לקיבוץ אדמית. כאן פונים שמאלה ומטפסים במעלה ההר אל רמת אדמית. בדיוק 2.5 ק"מ אחרי הפניה, אפשר להחנות את הרכב בימין הכביש בשטח עפר קטן. מהחניה, יורדים ברגל 50 מטר במורד הכביש ומגיעים לסימון ירוק. זו נקודת ההתחלה של המסלול.

שימו לב: עד לאחרונה, קטע מסלול זה היה מסומן בשחור. ההוצאה האחרונה של מפת הגליל העליון (מהדורת 2007) עדיין מסמנת את השביל בשחור. על פי מפה זו, המסלול ממשיך צפונה עד לקיבוץ חניתה. ואולם מסלול זה מבוטל מסיבות בטחוניות (חלקו עובר קרוב מאוד לגדר המערכת). כנראה שהחליטו לא לקחת סיכון ולבטל לחלוטין את הסימון השחור, ואת תחילתו (הקטע שמגיע עד למערת נמר) לשנות לצבע ירוק. כך או כך, בשטח אפשר לראות רק סימון ירוק (ומדי פעם, סימון שחור מחוק).

המסלול: מנקודת ההתחלה יורדים במסלול תלול אך לא קשה, אל עבר אפיק נחל נמר. כעבור כ-500 מטר מגיעים לפיצול עם מסלול "שקוף" (שני פסים לבנים שביניהם אין צבע). פיצול זה יוביל אותנו אל המערה. מבחוץ נראה שהמערה אינה מאוד גדולה, אך זהו מראה מטעה: לאחר זחילה קצרה המערה נפתחת לחדר גדול. מכאן אפשר להמשיך במסלול שמסומן באמצעות מחזירי אור עגולים קטנים: מחזיר אור לבן מסמן את כיוון ההתקדמות אל תוך המערה, ומחזיר אור צהוב - את כיוון היציאה.

לאחר הסיור במערה, חוזרים אל המסלול הירוק. המסלול הירוק ממשיך מכאן לתוך אפיק נחל נמר, ויורד איתו עד לכביש הצפון (אל הצומת עם כביש המוביל לאדמית, בו עברנו קודם). אבל אם יש לכם רק מכונית אחת, מומלץ פשוט לחזור כלעומת שבאתם, אחרת תצטרכו ללכת 2.5 ק"מ ברגל בכביש צר ומתפתל בחזרה אל המכונית.

מסלול קצר נוסף שאפשר לעשות בסביבה הינו מערת קשת.

אין תגובות: