מערת שרך ונחל שרך

(צביקה ויעל, 27.9.08)

בתוך מערת שרךמערת שָׂרָךְ שבצפון הגליל המערבי היא מערה חביבה ולא גדולה. היא מתאימה רק למיטיבי לכת, אך ההליכה בתוכה קצרה מאוד - רק כחצי שעה - ולכן היא אידאלית למי שרוצה לעשות טיול מערות "אמיתי", עם פנסים וזחילות, מבלי להתקע שעות ארוכות בחושך כמו במערת עלמה. המסלול אל המערה כולל גם הליכה לא קשה בנחל שרך, ומשכו הכולל כ-3-4 שעות. אם יש לכם שתי מכוניות, תוכלו לשלב בטיול גם קטע מנחל בצת, במקום לחזור על עקבותיכם לאחר הביקור במערה (מה שיאריך את הטיול בכשעה).

הגעה לנקודת ההתחלה: המסלול מתחיל סמוך ליישוב גורנות הגליל שבגליל הצפון מערבי. נוסעים בכביש 70 צפונה. בצומת אחיהוד פונים שמאלה ומיד ימינה כדי להמשיך צפונה על כביש 70. סמוך לשלומי, הדרך מתפתלת ימינה בפניה רחבה והופכת לכביש 899. ממשיכים בדרך זו, עוברים את מושב גורן, ומול הפניה לגורנות הגליל ישנו שלט קטן המפנה שמאלה לנחל שרך. יורדים לכביש צר אך סלול, וממשיכים עד למגרש החניה שבסופו.

המסלול: אם יש לכם זמן, מומלץ להתחיל בביקור בחרבת דנעילה, שנמצאת קרוב למגרש החניה. מסלול נוח המסומן באדום מוליך אתכם כ-300 מטר לעבר החורבה, שבה אפשר לראות בית בד ובורות מים. החורבה מוסתרת בין העצים, והתגלתה רק ב-1978. ממנה חוזרים אל החניון באותה הדרך.

נחל שרךבצידו השני של החניון מתחיל מסלול הליכה מסומן בכחול. המסלול יורד לתוך נחל שרך, והולך בדרך מוצלת ברובה שבה יהיה לכם נעים אפילו בימי קיץ חמים. המסלול יורד עם הנחל לאורך כקילומטר וחצי עד שהוא מגיע לפתח המערה. שלט בולט מסמן את המקום.

הסיור במערה נמשך 20-30 דקות, בהתאם לקצב ההתקדמות שלכם. הוא אפשרי רק בעזרת פנסים. מומלץ מאוד להביא פנס ראש ולדאוג לפנס לכל מטייל.

בתוך המערה ישנם מדי פעם נטיפים וזקיפים. הם אמנם לא מרשימים כמו אלה שבמערת שורק, אבל העובדה שאתם שם לבד ו"מגלים" את הנטיפים עם הפנס שלכם, בלי מדריך ובלי תאורה מאסיבית, מעצימים את החוויה.

הסיור במערה דורש טיפוס על יתדות וזחילה על ארבע, ולכן מתאים רק למיטיבי לכת (ובפרט, אינו מתאים לילדים קטנים). אם אינכם מעוניינים לזחול ולטפס, תוכלו להכנס לחדר הראשון של המערה, שגם הוא יפה, ולצאת בחזרה להמשך הטיול.

היציאה מהמערה היא בנקודה הגבוהה כ-15 מטר מנקודת הכניסה, ומעט אחורה במסלול. צאו מהמערה, חזרו לערוץ הנחל ותראו מיד את השלט המורה על הכניסה.

היציאה ממערת שרךאם יש לכם רק רכב אחד (ואינכם מעוניינים לצעוד בחזרה על הכביש), תצטרכו לחזור כלעומת שבאתם. לעומת זאת, אם השארתם רכב נוסף בנקודת הסיום (ראו בהמשך), תוכלו להמשיך במורד הנחל עוד כמה מאות מטרים עד למפגש עם נחל בצת. כאן תפנו שמאלה למורד נחל בצת, עדיין במסלול המסומן כחול, ולאחר קילומטר וחצי נוספים תפנו שמאלה למסלול שחור, שעולה מתוך הנחל והופך עד מהרה לכביש סלול. הכביש מוביל לתוך קיבוץ אילון, בו תחכה לנו המכונית השניה, ולידה - איך לא - "גזלן".

הגעה ברכב לנקודת הסיום: על כביש 899, כ-3 ק"מ מערבית לנקודת ההתחלה, נמצאת הפניה לקיבוץ אילון. נכנסים לקיבוץ וממשיכים בנסיעה ישר עד סופו. מעט מחוץ לאיזור המיושב ישנו חניון בו אפשר להשאיר את הרכב בבטחה.

נקודת פיקניק מומלצת: פארק גורן נמצא לא יותר מ-5 דקות נסיעה מכאן.

אין תגובות: